O projekcie

Epidemia to nasza wspólna sprawa, uporajmy się z nią wspólnie!

Epidemia jest demokratyczna, wszystkim odbiera źródła utrzymania, pracę, oszczędności, stabilizację, poczucie bezpieczeństwa, niekiedy zdrowie, a nawet życie. W epidemii, jak w każdej innej chorobie, nie możemy potrzebujących zostawić samych, szczególnie tych najsłabszych. Nie możemy, bo tak jest po ludzku, tak trzeba, tak chcemy. W ten sposób narodziła się idea akcji #gdanskpomaga. Proszę Państwa – wszystkie gdańszczanki i gdańszczan – o wsparcie tej inicjatywy. Wystarczy tyle, ile kosztuje czekolada, lody w cukierni albo bilet do kina – 5, 10, 15 zł. Zgromadzone środki pozwolą wesprzeć tych, którzy dla dobra wspólnego walczą z epidemią bez wytchnienia – szpitale, domy pomocy społecznej, organizacje pozarządowe i wolontariuszy, służby publiczne… Razem łatwiej będzie nam przejść przez tę katastrofę. Epidemia to nasza wspólna sprawa, uporajmy się z nią wspólnie!

Aleksandra Dulkiewicz
prezydent Gdańska

Akcja #GdańskPomaga służy pomocą osobom i instytucjom, którym stan epidemii utrudnia lub uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Swoje zgłoszenia na stronie mogą zostawiać zarówno Ci, którzy potrzebują wsparcia, jak i osoby, które mogą podzielić się dobrem.

Wystarczy wypełnić krótki formularz, który po zatwierdzeniu będzie widoczny dla wszystkich na tablicy ogłoszeń – będą Państwo mogli tam zapoznać się z potrzebami i zasobami, które mogą trafić w ręce potrzebujących.

Zachęcamy Państwa również do wsparcia finansowego. Wszystkie środki zebrane w naszej zbiórce zostaną przeznaczone na wsparcie lokalnych szpitali, domów pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, miejskich służb, wolontariuszy oraz innych lokalnych jednostek borykających się z brakiem odpowiedniego sprzętu, środków ochrony osobistej czy funduszy na dalsze sprawne przeciwdziałanie koronawirusowi. Suma małych kwot może sprawić, że walka z pandemią stanie się bardziej efektywna i skuteczna.

Grupą, którą w sposób szczególny, dotknęły efekty pandemii są uczniowie – niektórzy z nich, z dnia na dzień, zostali pozbawieni możliwości nauki, kontaktu z rówieśnikami oraz rozwoju fizycznego. Niezwykle ważne jest zapewnienie im równego dostępu do możliwości kształcenia. Ma to również ogromny wpływ na ich psychikę. Jeżeli dysponują Państwo niepotrzebnym, sprawnym sprzętem komputerowym zachęcamy do wypełnienia formularza w zakładce „Komputer dla ucznia”. My zajmiemy się tym, aby urządzenia trafiły do najbardziej potrzebujących.

Przez ostatnie tygodnie okazaliście Państwo wielką solidarność – pojawiło się mnóstwo oddolnych inicjatyw niosących realną pomoc szczególnie osobom starszym, uczniom oraz Naszym Bohaterom – służbie medycznej i obsłudze szpitali, którzy na co dzień narażeni są na szczególne ryzyko zachorowania. Na tej stronie można zapoznać się z akcjami społecznymi, które wspieramy.

Projekt współtworzą: